The Odessa Record -

Track & Field

Boys #1 at regional meet; girls tie for #7

 


The NE/SE 1B regional track and field meet was held Friday and Saturday, May 19/20 at Central Valley High School in Veradale (Spokane). The Odessa-Harrington boys continued their winning ways following last week’s first-place finish at the district meet and won the regional championship trophy. The girls’ team tied for seventh place with LaCrosse-Washtucna-Kahlotus.

Boys

1. Odessa-Harrington 123

2. Selkirk 112

3. Republic 68.5

4. Wellpinit 66

5. Waitsburg 60

6. Pomeroy 54

7. St. John-Endicott 45.5

8. Valley Christian 33

9. Northport 29

10. Oakesdale 15

11. Cusick 8

11. LaCrosse-Washtucna-K... 8

11. Almira/Coulee Hartline 8

14. Columbia (Hunters) 4

15. Curlew 3

Girls

1. Oakesdale 133

2. Pomeroy 81

3. Cusick 75

4. Waitsburg 57

5. Almira/Coulee Hartline 52

6. Republic 40

7. Odessa-Harrington 37

7. LaCrosse-Washtucna-K... 37

9. Valley Christian 34

10. Columbia (Hunters) 29

10. St. John-Endicott 29

12. Selkirk 28

13. Northport 25

14. Curlew 6

15. Wellpinit 2

Individual scoring, boys

100 Meters

1. Gaven Elder 11.57 SR

200 Meters

3. Gaven Elder 24.15

8. Jonny Hayashi 25.82

1600 Meters

5. Cole Kissler 5:11.75SR

3200 Meters

6. Cole Kissler 11:58.65

110m Hurdles

1. Aaron Gies 15.26 PR

300m Hurdles

2. Aaron Gies 40.58

4x100 Relay 46.71

1. Cole Kissler, Aaron Gies, Jonny Hayashi and Gaven Elder

Shot Put

1. John DeWulf 40-11.00 PR

4. Colby Sooy 39-01.00

6. Lukas Marshall 37-01.00

8. Brady Walter 34-06.25PR

Discus

2. Colby Sooy 116-08.50

7. Lukas Marshall 84-01 PR

Javelin

1. John DeWulf 160-06

8. Lukas Marshall 117-06

11. Colby Sooy 99-11

12. Brady Walter 96-03

Pole Vault

1. John DeWulf 11-00.00

6. Cole Kissler 9-00.00

Long Jump

2. Gaven Elder 18-11.00

5. Jonny Hayashi 18-04.25PR

Triple Jump

3. John DeWulf 41-07.05

Individual scoring, girls

100 Meters

6. Josie Westmoreland 13.94

200 Meters

4. Josie Westmoreland 28.75

100m Hurdles

Shelbey Watkins DNS

300m Hurdles

Shelbey Watkins DNS

4x100 Relay 57.62

6. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Caitlyn Schuh

4x200 Relay 1:57.02

3. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Shelbey Watkins

Shot Put

7. Caitlyn Schuh 28-04.00

Discus

4. Caitlyn Schuh 95-06.25PR

Javelin

6. Caitlyn Schuh 86-10 PR

7. Maddy Wagner 80-02

Pole Vault

2. Tori Weishaar 7-10.00

PR = personal record

SR = season record

Following this regional meet, several Titan tracksters qualified for the state meet to be held at Eastern Washington University in Cheney next weekend.

From the girls’ team, Tori Weishaar qualified in the pole vault; Weishaar, Josie Westmoreland, Maddy Wagner and Shelbey Watkins (with Caitlyn Schuh as alternate) will compete in the 4x200-meter relay; Schuh in the discus and Westmoreland in the 200-meter run.

On the boys’ team, John DeWulf qualified in four events: pole vault, shot put, javelin and triple jump. Aaron Gies will compete in three events, the 110- and 300-meter hurdles and the 4x100-meter relay.

Colby Sooy qualified in both discus and shot put.

Gaven Elder will compete in four events: the 100-meters, 200 meters, long jump and 4x100-meter relay.

Cole Kissler and Jonny Hayashi will join Elder and Gies on the 4x100-meter relay team.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018