The Odessa Record -

Odessa Jr.-Hi track meet

 


The second junior-high track meet for NE 1B/2B schools was held April 26 in Odessa. Results shown indicate each athlete’s placement in the first column, followed by their name, time/distance and whether the unit was a personal record (PR) or season record (SR).

Boys

100 Meters

7th grade

7. Anthony Wiles 15.70

6th grade

1. Jared Valverde 14.94

2. Chad Strebeck 15.15

19. Nicholas Glasow 20.15

200 Meters

7th grade

4. Tristan Smith 30.52 PR

6th grade

2. Jacob Scrupps 30.91

400 Meters

6th grade

2. Jacob Scrupps 1:06.58 PR

800 Meters

6th grade

4. David Strode 3:20.45 PR

1600 Meters

7th grade

3. Austin Iverson 7:11.02

100m Hurdles

8th grade

1. Daeton Deife 18.13

7th grade

3. Gage Starkel 18.11

4x100 Relay

7th grade

1. Anthony Wiles, Tristan Smith, Isaiah Chavez, Gage Starkel 59.96

6th grade

1. David Strode, Chad Strebeck, Jared Valverde, Jacob Scrupps 1:01.29

Shot Put

7th grade

1. Anthony Elder 28-06.50 PR

7. Austin Iverson 21-05.75 PR

6th grade

3. Chad Strebeck 21-07.00 PR

13. David Strode 15-01.75 PR

16. N. Glasow 12-01.00 PR

Discus

8th grade

4. Paul Sheldon 87-04 PR

7th grade

3. Austin Iverson 63-09 PR

8. Anthony Elder 51-11 PR

6th grade

17. Nicholas Glasow 23-00 PR

Javelin

8th grade

6. Landen Brooks 84-11 PR

9. Paul Sheldon 70-00 SR

7th grade

1. Tristan Smith 87-03

4. Isaiah Chavez 71-03

5. Anthony Elder 69-11 PR

11. Austin Iverson 46-07

6th grade

16. Nicholas Glasow 40-00 PR

High Jump

8th grade

2. Landen Brooks 4-10.00 PR

7th grade

3. Isaiah Chavez 4-02.00

4. Anthony Wiles 3-10.00 SR

Pole Vault

8th grade

1. Daeton Deife 8-06.00 PR

7th grade

1. Gage Starkel 6-06.00

Long Jump

8th grade

9. Paul Sheldon 9-06.50

7th grade

2. Isaiah Chavez 12-07.50 PR

6th grade

2. Chad Strebeck 12-02.00

4. Jacob Scrupps 11-09.00

5. Jared Valverde 11-05.00

12. David Strode 9-03.00

Triple Jump

8th grade

1. Daeton Deife 30-00.25 PR

6th grade

3. Jared Valverde 23-06.00

Girls

100 Meters

8th grade

13. Tianna Gies 17.14 SR

7th grade

3. Sarah Hayashi 15.65

14. Macey Singer 18.35h SR

6th grade

3. Destiny Wiles 14.41 PR

4. Melloney Deife 14.67 PR

200 Meters

8th grade

5. Emily Scrupps 31.91 SR

7th grade

2. Sarah Hayashi 32.62

6th grade

1. Melloney Deife 34.93 PR

400 Meters

8th grade

4. Morgan Sandoval 1:21.88 PR

7th grade

1. Ashlyn Neilsen 1:15.14

6th grade

1. Hayden Schuh 1:17.63

1600 Meters

7th grade

1. Kaytlyn Shafer 7:32.65 SR

100m Hurdles

7th grade

4. Grace Nelson 20.43 SR

6th grade

1. Hayden Schuh 20.86

4x100 Relay

8th grade

2. Taleaha Quesada, Tianna Gies, Chloe Winkler, Morgan Sandoval, 1:07.23

7th grade

1. Ashlyn Neilsen, Laela Hardung, Grace Nelson, Sarah Hayashi, 1:02.71

4x200 Relay

8th grade

1. Chloe Winkler, Morgan Sandoval, Emily Scrupps, Laela Hardung, 2:14.80

Shot Put

8th grade

2. Tori Schlomer 23-04.50

7th grade

2. Macey Singer 24-07.00 PR

8. Taleaha Quesada 18-02.25

Discus

8th grade

1. Tori Schlomer 73-03 SR

2. Tianna Gies 62-04 PR

7. Chloe Winkler 47-06

7th grade

2. Macey Singer 59-06 PR

5. Taleaha Quesada 44-08 SR

Javelin

8th grade

1. Tori Schlomer 64-11

3. Chloe Winkler 57-00

4. Morgan Sandoval 46-01 PR

5. Emily Scrupps 44-10

8. Tianna Gies 36-06

7th grade

1. Laela Hardung 76-00 PR

2. Kaytlyn Shafer 61-10

6. Taleaha Quesada 49-03

High Jump

7th grade

2. Ashlyn Neilsen 4-00.00

6th grade

1. Hayden Schuh 3-10.00

Long Jump

7th grade

1. Sarah Hayashi 11-03.50

3. Laela Hardung 11-01.00

4. Kaytlyn Shafer 10-04.00

6th grade

1. Hayden Schuh 11-11.00

3. Melloney Deife 10-09.00

6. Destiny Wiles 9-11.25

Triple Jump

8th grade

2. Emily Scrupps 24-11.00 PR

7th grade

1. Grace Nelson 26-01.00

2. Ashlyn Neilsen 25-09.50 PR

4. Kaytlyn Shafer 21-10.50

5. Macey Singer 19-06.00 PR

6th grade

1. Melloney Deife 22-10.75

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 08/12/2018 04:16