The Odessa Record -

JH track & field

Odessa jr.-hi teams shine

 


The third junior-high track meet for NE 1B/2B schools was held May 3 in Springdale against Bi-County League schools Davenport, Harrington, Liberty (Spangle), Lind-Ritzville, Reardan, Springdale, Wellpinit and Wilbur-Creston; North Central League school Wilson Creek and Panorama League schools Columbia (Hunters) and Republic. Results shown indicate each athlete’s placement in the first column, followed by their name, time/distance and whether the unit was a personal record (PR) or season record (SR).

The 8th-grade boys team finished in eighth place, the 7th-grade boys finished first and the 6th-grade boys finished second. The 8th-grade girls came in first, the 7th-grade girls also first and the 6th-grade girls tied for first with Republic.

Boys

100 Meters

7th grade

7. Anthony Wiles 15.18

8. Tristan Smith 15.23 PR

6th grade

2. Jared Valverde 14.40 PR

3. Chad Strebeck 14.76

17. Nicholas Glasow 19.14 PR

200 Meters

7th grade

2. Tristan Smith 26.60 PR

6th grade

1. Jacob Scrupps 27.60 PR

400 Meters

6th grade

1. Jacob Scrupps 1:11.84

100m Hurdles

7. Daeton Deife 24.18

7th grade

1. Gage Starkel 17.42 PR

4x100 Relay

8th grade

1. Landen Brooks, Joshua Valverde, Gage Starkel, Daeton Deife 55.79

7th grade

2. Anthony Wiles, Tristan Smith, Austin Iverson, Isaiah Chavez 1:00.93

6th grade

1. Nicholas Glasow, Chad Strebeck, Jared Valverde, Jacob Scrupps 1:02.04

Shot Put

7th grade

2. Anthony Elder 29-00.00 PR

6. Austin Iverson 21-02.00

6th grade

5. Chad Strebeck 19-08.00

14. Nicholas Glasow 11-09.50

Discus

7th grade

5. Austin Iverson 60-06

10. Anthony Elder 48-06

Javelin

8th grade

9. Landen Brooks 77-09

7th grade

1. Tristan Smith 100-00 PR

2. Gage Starkel 85-03 PR

3. Isaiah Chavez 84-05 PR

4. Anthony Elder 84-03 PR

6. Joshua Valverde 82-04 PR

13. Austin Iverson 55-00

6th grade

15. Nicholas Glasow 41-03 PR

High Jump

8th grade

5. Landen Brooks 4-08.00

7th grade

2. Isaiah Chavez 4-04.00

Long Jump

8th grade

3. Daeton Deife 13-07.00 PR

7. Landen Brooks 11-02.50

7th grade

1. Joshua Valverde 13-08.50 PR

10. Anthony Wiles 10-08.00

13. Gage Starkel 9-09.00

6th grade

2. Jacob Scrupps 13-05.00 PR

4. Chad Strebeck 12-07.50

5. Jared Valverde 11-07.00

Triple Jump

8th grade

2. Daeton Deife 30-06.00 PR

7th grade

1. Joshua Valverde 28-05.00 PR

6th grade

3. Jared Valverde 25-08.00

Girls

100 Meters

8th grade

9. Tianna Gies 16.67 SR

10. Tori Schlomer 16.90 PR

7th grade

1. Sarah Hayashi 14.74

11. Macey Singer 18.13 SR

6th grade

2. Destiny Wiles 15.68

3. Melloney Deife 16.19

200 Meters

7th grade

2. Sarah Hayashi 29.41 PR

6th grade

1. Destiny Wiles 31.25 PR

2. Melloney Deife 32.38 PR

400 Meters

8th grade

1. Emily Scrupps 1:11.64 PR

7th grade

1. Ashlyn Neilson 1:12.67 PR

6th grade

1. Hayden Schuh 1:14.36 PR

800 Meters

6th grade

1. Destiny Wiles 3:05.29 PR

1600 Meters

7th grade

1. Kaytlyn Shafer 7:25.68 SR

100m Hurdles

7th grade

4. Grace Nelson 20.37 SR

6th grade

1. Hayden Schuh 20.50

4x100 Relay

7th grade

1. Ashlyn Neilson, Laela Hardung, Grace Nelson, Sarah Hayashi, 59.32

4x200 Relay

8th grade

1. Chloe Winkler, Morgan Sandoval, Laela Hardung, Emily Scrupps 2:12.23

Shot Put

8th grade

1. Tori Schlomer 23-11.75

3. Charleigh Cornett 19-05.00

6. Morgan Sandoval 17-05.00 SR

7th grade

3. Macey Singer 23-05.00

7. Taleaha Quesada 18-06.00

Discus

8th grade

1. Tori Schlomer 83-08 PR

2. Tianna Gies 59-08

3. Charleigh Cornett 57-06

7. Chloe Winkler 46-11

7th grade

3. Macey Singer 55-05

4. Taleaha Quesada 55-00 PR

Javelin

8th grade

1. Tori Schlomer 70-01

2. Charleigh Cornett 61-06 PR

4. Chloe Winkler 56-10

7. Morgan Sandoval 53-11 PR

8. Emily Scrupps 49-11

9. Tianna Gies 41-07

7th grade

2. Laela Hardung 69-06

5. Kaytlyn Shafer 55-07

6. Taleaha Quesada 48-05

High Jump

7th grade

1. Ashlyn Neilson 4-06.00 PR

4. Grace Nelson 3-10.00 PR

6th grade

2. Hayden Schuh 3-10.00

Long Jump

7th grade

1. Laela Hardung 12-02.50 PR

2. Sarah Hayashi 11-05.50

3. Kaytlyn Shafer 11-01.00

6th grade

1. Hayden Schuh 12-08.00 PR

5. Melloney Deife 11-08.00

8.Destiny Wiles 10-06.00

Triple Jump

8th grade

1. Emily Scrupps 26-00.50 PR

7th grade

1. Grace Nelson 27-01.00

2. Ashlyn Neilson 25-06.00

3.Kaytlyn Shafer 25-04.00 PR

6th grade

1. Melloney Deife 23-05.00

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018