The Odessa Record -

Junior-high track and field

Young thinclads having great season

 


On May 10, Odessa junior-high track and field team members competed in Davenport against other area 1B/2B schools: Columbia, Davenport, Harrington, Inchelium, Liberty (Spangle), Lind-Ritzville, Northport, Reardan, Republic, Springdale, Wellpinit, Wilbur-Creston and Wilson Creek.

Odessa’s seventh-graders blew away the competition, with both the girls’ and boys’ teams finishing first, the girls outscoring their nearest competitor by 100 points. The eighth-grade boys took seventh place, the girls took second. The sixth-grade teams both took second place, the boys behind Wilbur-Creston, the girls behind Republic.

Boys

100 Meters

8th grade

14. Landen Brooks 14.64 PR

7th grade

3. Anthony Elder 13.18 SR

6th grade

1. Jared Valverde 14.19 PR

3. Chad Strebeck 14.76

14. Nicholas Glasow 17.54 PR

200 Meters

6th grade

2. Jacob Scrupps 28.51

400 Meters

6th grade

1. Jacob Scrupps 1:10.85

1600 Meters

7th grade

3. Austin Iverson 7:10.34

6th grade

2. David Strode 7:09.96

100m Hurdles

8th grade

1. Daeton Deife 16.98 PR

7th grade

2. Gage Starkel 17.14 PR

4x100 Relay

6th grade

1. David Strode, Chad Strebeck, Jared Valverde, Jacob Scrupps 1:00.79

Shot Put

7th grade

1. Anthony Elder 28-06.50

9. Austin Iverson 20-06.00

6th grade

5. Chad Strebeck 20-07.50

12. Nicholas Glasow 12-05.00 PR

Discus

7th grade

4. Austin Iverson 59-08

6th grade

12. Nicholas Glasow 34-11 PR

14. David Strode 34-04 PR

Javelin

8th grade

13. Landen Brooks 71-10

7th grade

2. Joshua Valverde 78-08

13. Austin Iverson 42-09

High Jump

8th grade

7. Landen Brooks 4-04.00

Pole Vault

8th grade

1. Daeton Deife 8-06.00

7th grade

1. Gage Starkel 6-00.00

Long Jump

8th grade

7. Landen Brooks 12-02.50

7th grade

3. Anthony Elder 13-03.50

4. Joshua Valverde 13-02.00

7. Isaiah Chavez 12-03.00

6th grade

1. Jacob Scrupps 12-06.00

3. Chad Strebeck 11-03.00

4. Jared Valverde 11-00.50

8. David Strode 9-06.00

Triple Jump

8th grade

2. Daeton Deife 30-06.00

7th grade

1. Joshua Valverde 28-05.00

6th grade

2. Jared Valverde 26-08.50

Girls

100 Meters

7th grade

2. Sarah Hayashi 14.27 SR

14. Macey Singer 17.16 PR

6th grade

3. Melloney Deife 15.92

200 Meters

7th grade

1. Sarah Hayashi 30.51

6th grade

1. Melloney Deife 33.31

400 Meters

8th grade

1. Emily Scrupps 1:09.71 PR

7th grade

1. Ashlyn Neilson 1:13.21

6th grade

1. Hayden Schuh 1:12.77 PR

800 Meters

6th grade

2. Destiny Wiles 3:11.66

1600 Meters

7th grade

1. Kaytlyn Shafer 7:15.62 SR

100m Hurdles

7th grade

2. Grace Nelson 19.56 PR

6th grade

1. Hayden Schuh 19.65 PR

4x100 Relay

8th grade

1. Taleaha Quesada, Emily Scrupps, Morgan Sandoval, Tianna Gies 1:03.03

7th grade

1. Ashlyn Neilson, Laela Hardung, Grace Nelson, Sarah Hayashi 58.72

4x200 Relay

8th grade

1. Morgan Sandoval, Tianna Gies, Laela Hardung, Emily Scrupps 2:10.76

Shot Put

8th grade

6. Morgan Sandoval 17-07.00 SR

7th grade

4. Macey Singer 22-10.50

12. Taleaha Quesada 17-08.00

Discus

8th grade

3. Tianna Gies 57-03

7th grade

4. Macey Singer 57-04

9. Taleaha Quesada 46-03

Javelin

8th grade

4. Morgan Sandoval 53-06

6. Tianna Gies 49-00

7th grade

2. Laela Hardung 75-03

3. Kaytlyn Shafer 63-09

6. Taleaha Quesada 49-06

6th grade

2. Destiny Wiles 64-00 PR

High Jump

6th grade

1. Hayden Schuh 3-08.00

Pole Vault

7th grade

1. Grace Nelson 5-06.00 PR

Long Jump

7th grade

2. Kaytlyn Shafer 11-11.75 PR

3. Laela Hardung 11-07.00

4. Sarah Hayashi 11-06.50

6. Macey Singer 10-06.25 PR

6th grade

1. Hayden Schuh 12-04.00

5. Melloney Deife 10-06.50

9. Destiny Wiles 9-04.50

Triple Jump

8th grade

2. Emily Scrupps 25-00.00

7th grade

1. Grace Nelson 25-11.00

2. Ashlyn Neilsen 24-04.75

3. Kaytlyn Shafer 23-09.75

[Editor’s note: PR = personal record; SR = season record]

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 08/02/2018 01:14