The Odessa Record -

Track & Field

Undeberg, NE 1B championship

 


The Undeberg Invitational track meet on April 29 saw the Titan boys take third place and the girls 23rd.

Boys

1. Kittitas 94

2. NW Christian (Colb.) 79

3. Odessa-Harrington 70

4. Kettle Falls 52.5

5. Royal 43

6. Reardan 42

7. Colfax 41

8. Riverside 40

9. Othello 36

9. Selkirk 36

11. Republic 14.5

12. Lind-Ritzville 14

12. Tekoa-Rosalia 14

12. Pomeroy 14

15. Davenport 12

16. Columbia (Burbank) 11.5

17. Liberty (Spangle) 11

18. Upper Valley Christian 9

19. Dayton 8

20. Wahluke 7.5

21. Medical Lake 5

22. Chewelah 4

23. Soap Lake 2

23. LaCr-Washtuc-Kalo 2

25. Oakesdale 1

Girls

1. Royal 96

2. Oakesdale 65

3. Colfax 64

4. Chewelah 63.5

5. Cusick 57

6. Riverside 44

7. Columbia (Hunters) 29

8. Soap Lake 28

8. Pomeroy 28

10. Davenport 27

11. NW Christian (Colb) 24

11. Lind-Ritzville 24

13. Reardan 21

14. Valley Christian 20

15. LaCr-Washtuc-Kalo 19

16. Othello 16

17. Kittitas 15

18. Wahluke 14

19. Liberty (Spangle) 11

20. Columbia (Burbank) 10

20. Kettle Falls 10

22. Tekoa-Rosalia 4

23. Odessa-Harrington 3.5

24. Medical Lake 2

24. Republic 2

24. Selkirk 2

Individual scoring, boys

100 Meters

2. Gaven Elder 11.76

25. Jonny Hayashi 12.86

200 Meters

4. Gaven Elder 23.94

22. Jonny Hayashi 26.65

400 Meters

23. Brady Walter 1:02.51PR

28. L. Marshall 1:03.74PR

1600 Meters

16. Cole Kissler 5:15.73

3200 Meters

12. Cole Kissler 11:53.22

110m Hurdles

1. Aaron Gies 15.88

300m Hurdles

1. Aaron Gies 40.98

5. John Dewulf 45.10PR

4x100 Relay

2. Cole Kissler, Aaron Gies, Jonny Hayashi and Gaven Elder 46.96

Shot Put

8. Colby Sooy 37-00

9. Lukas Marshall 36-02

23. Jordyn Cooper 32-05

Discus

3. Colby Sooy 116-07

20. Jordyn Cooper 85-05PR

Javelin

1. John Dewulf 165-01PR

20. Colby Sooy 110-04

High Jump

26. Brady Walter 4-06.00PR

Pole Vault

2. John Dewulf 11-00.00

19. Cole Kissler 8-06.00

Long Jump

10. Gaven Elder 17-07.50

14. Jonny Hayashi 16-09.50

Triple Jump

3. John DeWulf 39-08.00

Individual scoring, girls

100 Meters

10. J. Westmoreland 13.94

31. Tori Weishaar 14.82

100-meter hurdles

7. Shelbey Watkins 17.99

300m Hurdles

10. Shelbey Watkins 53.44

4x100 Relay 56.25

12. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Shelbey Watkins

4x200 Relay 1:58.10

8. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Shelbey Watkins

Shot Put

19. Caitlyn Schuh 26-08.75

Discus

9. Caitlyn Schuh 93-00.5

Javelin

13. Caitlyn Schuh 85-01

31. Maddy Wagner 65-08

Pole Vault

8. Tori Weishaar 7-06.00

Long Jump

22. Westmoreland 13-04.25

The NE 1B championship meet was held in Ritzville on May 3. The Odessa-Harrington boys won the championship trophy and the girls took the fourth place spot on the podium.

Boys

1. Odessa-Harrington 153

2. Selkirk 146

3. Republic 80

4. Wellpinit 65

5. Valley Christian 47

6. Northport 39

7. Almira/Coulee Hartline 23

8. Columbia (Hunters) 14

9. Cusick 12

10. Curlew 3

Girls

1. Cusick 103

2. Selkirk 84

3. Republic 79.5

4. Odessa-Harrington 74

5. Valley Christian 61

6. Almira/Coulee Hartline 49

7. Columbia (Hunters) 46

8. Northport 43

9. Curlew 26

10. Wellpinit 14.5

Individual scoring, boys

100 Meters

1. Gaven Elder 11.85

8. Jonny Hayashi 12.71

14. Brady Walter 13.37

15. Lukas Marshall 13.58

21. Jordyn Cooper 15.01

200 Meters

2. Gaven Elder 23.71

7. Jonny Hayashi 25.53PR

400 Meters

9. Brady Walter 1:04.70

1600 Meters

5. Cole Kissler 5:46.85

3200 Meters

3. Cole Kissler 12:33.25

110m Hurdles

1. Aaron Gies 15.64

300m Hurdles

1. Aaron Gies 41.98

4x100 Relay 45.97

1. Cole Kissler, Aaron Gies, Jonny Hayashi and Gaven Elder

Shot Put

1. John Dewulf 40-02.50

3. Colby Sooy 36-11.50

4. Lukas Marshall 35-02.00

7. Jordyn Cooper 32-07.00PR

9. Brady Walter 28-09.00

Discus

2. Colby Sooy 118-04.50

8. Jordyn Cooper 66-01

Javelin

1. John Dewulf 155-00

4. Colby Sooy 118-07

10. Lukas Marshall 95-04

11. Brady Walter 93-06

14. Jordyn Cooper 85-11

Pole Vault

1. John Dewulf 12-00.00SR

3. Cole Kissler 9-06.00SR

Long Jump

1. Gaven Elder 19-01.00PR

2. Jonny Hayashi 18-02.00PR

Triple Jump

1. John Dewulf 41-02.00

Individual scoring, girls

100 Meters

3. Josie Westmoreland 13.65PR

7. Tori Weishaar 14.39PR

100m Hurdles

2. Shelbey Watkins 17.83

300m Hurdles

2. Shelbey Watkins 52.93SR

4x100 Relay 54.36

1. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Shelbey Watkins

4x200 Relay 1:56.84

1. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddy Wagner, Shelbey Watkins

Shot Put

4. Caitlyn Schuh 27-03.75

Discus

3. Caitlyn Schuh 89-03.50

Javelin

3. Caitlyn Schuh 80-02

6. Maddy Wagner 71-00

Pole Vault

1. Tori Weishaar 8-00.00 PR

PR = personal record

SR = season record

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 08/14/2018 11:24