The Odessa Record -

HS track & field

Girls, boys first in NE 1B

 


At the NE 1B League Championships on May 1, hosted by Valley Christian High School, the Odessa High track and field teams took first place in both the boys and girls meets.

Boys

1. Odessa 128

2. Valley Christian 120

3. Wellpinit 115

4. Republic 98

5. Selkirk 82

6. Columbia (Hun) 22

7. Northport 14

8. Curlew 13

9. Inchelium 11

10. ACH 6

11. Cusick 2

100 Meters

2. Gaven Elder 11.45

5. Jonny Hayashi 12.06

7. Pilot Weishaar 12.60 PR

16. David Hayashi 13.68

200 Meters

2. Gaven Elder 23.47

6. Jonny Hayashi 24.92

7. Brady Walter 24.94

1600 Meters

5. Chase Kissler 5:30.50

3200 Meters

4. Chase Kissler 12:07.00

110m Hurdles

4. Ryan Melgren 25.08

4x100 Relay

1. Pilot Weishaar, Brady Walter, Jonny Hayashi, Gaven Elder 46.36

Shot Put

1. Brady Walter 35-07.75

2. Jordyn Cooper 34-07.75

9. Brian McDonald 27-06.50

10. Ryan Melgren 27-04.25

Discus

2. Jordyn Cooper 94-00

10. Brian McDonald 71-00

12. Ryan Melgren 64-01

Javelin

3. Brady Walter 118-09

7. Jordyn Cooper 102-01

11. Brian McDonald 86-11 PR

19. Ryan Melgren 63-05

20. Chase Kissler 57-07

Pole Vault

1. Pilot Weishaar 10-00.00

2. David Hayashi 9-00.00

3. Chase Kissler 7-00.00

Long Jump

2. Gaven Elder 17-08.75

5. Jonny Hayashi 16-04.50

11. David Hayashi 14-08.00

Triple Jump

5. Pilot Weishaar 34-04.50

6. David Hayashi 30-08.50

Girls

1. Odessa 105

2. Northport 94

3. Cusick 77

4. Columbia (Hun) 75.5

5. Selkirk 56

6. Valley Christian 53

7. ACH 34

8. Wellpinit 32

9. Curlew 29

10. Republic 28.5

11. Harrington 5

100 Meters

3. Josie Westmoreland 13.99

11. Julieanne Lovvik 15.87

16. Kaitlyn Zagelow 17.40

200 Meters

2. Josie Westmoreland 29.33

3. Maddie Scrupps 29.40 PR

100m Hurdles

4. Julieanne Lovvik 21.30

300m Hurdles

7. Julieanne Lovvik 1:05.29

4x100 Relay

1. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddie Scrupps, Naomi Smith 54.63

4x200 Relay

1. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddie Scrupps, Naomi Smith 1:57.38

4x400 Relay

1.Kenadie Elder, Katreace Boss, Maddie Scrupps, Naomi Smith 4:57.31

Shot Put

3. Caitlyn Schuh 27-09.25

11. Katreace Boss 19-06.25

Discus

1. Caitlyn Schuh 99-01

15. Katreace Boss 55-01

16. Kaitlyn Zagelow 47-09

Javelin

3. Caitlyn Schuh 87-02

5. Kenadie Elder 76-07

6. Katreace Boss 75-06 PR

16. Kaitlyn Zagelow 40-05

High Jump

7. Kaitlyn Zagelow 3-08.00

Pole Vault

1. Tori Weishaar 8-00.00

Long Jump

7. Naomi Smith 13-00.75

10. Kenadie Elder 12-04.25

15. Julieanne Lovvik 9-07.25 PR

Triple Jump

6. Kenadie Elder 27-00.00

7. Tori Weishaar 26-10.00

After winning the league competitions, the boys’ and girls’ teams competed in the Ron Vanderholm meet at Royal High School on May 4 along with schools from Almira/Coulee-Hartline, Chelan, College Place, Columbia (Burbank), Connell, DeSales, Deer Park, Garfield-Palouse, Granger, Kiona-Benton, Kittitas, LaSalle, Lake Roosevelt, Lind-Ritzville, Mabton, Naches Valley, Oakesdale, Othello, River View, Riverside, Royal City, Umatilla, White Swan and Zillah.

Boys

100 Meters

1. Gaven Elder 11.36

19. Jonny Hayashi 12.22

200 Meters

2. Gaven Elder 23.44

24. Brady Walter 25.11

400 Meters

10. Gaven Elder 57.03 PR

18. Jonny Hayashi 58.36

1600 Meters

23. Chase Kissler 5:33.46

3200 Meters

11. Chase Kissler 12:02.41

110m Hurdles

19. Ryan Melgren 23.95

300m Hurdles

10. Pilot Weishaar 46.20

26. Ryan Melgren 1:02.33 PR

4x100 Relay

3.Pilot Weishaar, Brady Walter, Jonny Hayashi, Gaven Elder 45.56

Shot Put

20. Brady Walter 37-08.00 PR

25. Jordyn Cooper 36-05.50

Javelin

9. Brady Walter 133-05 PR

28. Jordyn Cooper 100-03

Pole Vault

7. Pilot Weishaar 10-06.00

12. David Hayashi 8-06.00

Long Jump

21. Jonny Hayashi 16-10.00

33. David Hayashi 15-03.75 PR

Triple Jump

7. Pilot Weishaar 35-04.00

17. David Hayashi 31-10.75

Girls

100 Meters

36. Julieanne Lovvik 15.83 PR

37. Kaitlyn Zagelow 16.00 PR

200 Meters

20. Maddie Scrupps 29.98

30. Kaitlyn Zagelow 35.19 PR

100m Hurdles

19. Julieanne Lovvik 21.56

300m Hurdles

17. Julieanne Lovvik 1:02.79

4x100 Relay

8. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddie Scrupps, Naomi Smith 54.26

4x200 Relay

7. Josie Westmoreland, Tori Weishaar, Maddie Scrupps, Naomi Smith 1:55.02

4x400 Relay

12. Kenadie Elder, Katreace Boss, Maddie Scrupps, Naomi Smith 4:49.90

Shot Put

9. Caitlyn Schuh 30-08.00

Discus

3. Caitlyn Schuh 111-02 PR

Javelin

11. Caitlyn Schuh 90-11

17. Kenadie Elder 88-06 PR

Pole Vault

3. Tori Weishaar 8-00.00

Long Jump

24. Naomi Smith 12-07.50

26. Kenadie Elder 12-07.00

Triple Jump

11. Tori Weishaar 28-05.00

14. Kenadie Elder 27-01.00

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018