Serving Lincoln County for more than a century!
On March 29, the boys and girls high school track and field teams participated in the Connell Instant Invite at Connell High School. Odessa was the only 1B school present, in addition to 2B NW Christian (Colbert), 1A schools Connell, Medical Lake, Royal and Zillah and 2A schools Cheney, East Valley (Yakima) and Grandview.
The boys team finished in seventh place and the girls finished in sixth place. Cheney High took the top spot in the competition of both the girls and boys.
Boys’ results:
Place Name Time/Dist
100 meters
12th Brady Walter 12.16aPR
200 meters
25th Daeton Deife 28.47aPR
1600 meters
11th Chase Kissler 5:17.83aPR
3200 meters
8th Chase Kissler 11:48.35aSR
300 m hurdles
3rd Pilot Weishaar 48.41aSR
4x100 relay
5th Team of Pilot Weishaar, Brady Walter, Daeton Deife, Josh Clark 48.29a
Shot put
20th Brian McDonald 30-09.00PR
26th Ryan Melgren 27-04.00SR
Discus
24th Brian McDonald 72-11SR
28th Ryan Melgren 66-02SR
Javelin
6th Brady Walter 132-03SR
20th Brian McDonald 84-11SR
28th Ryan Melgren 58-08SR
Long jump
4th Josh Clark 18-08.00PR
8th Pilot Weishaar 17-10.00PR
18th Daeton Deife 16’03.00PR
Triple jump
2nd Josh Clark 38-00.00PR
7th Pilot Weishaar 35-07.00SR
9th Daeton Deife 34-08.00PR
Girls’ results:
100 meters
7th J. Westmoreland 13.81aSR
200 meters
4th J. Westmoreland 28.84aSR
9th Naomi Smith 29.93aPR
400 meters
7th Emily Scrupps 1:11.79aPR
4x100 Relay
4th Team of Josie Westmoreland, Kenadie Elder, Emily Scrupps, Naomi Smith 55.89a
4x200 Relay
6th Team of Josie Westmoreland, Emily Scrupps, Kenadie Elder, Naomi Smith 2:01.27a
Shot Put
5th Caitlyn Schuh 29-01.00SR
24th Ch. Cornett 20-11.00PR
Discus
1st Caitlyn Schuh 100-00SR
17th Ch. Cornett 62-08PR
Javelin
3rd Caitlyn Schuh 97-04SR
6th Kenadie Elder 89-10PR
19th Ch. Cornett 60-10PR
Long Jump
10th Naomi Smith 14-00.75SR
Triple Jump
5th Emily Scrupps 31-00.00PR
8th Kenadie Elder 26-10.00SR
a=automatic timer
SR=Season record;
PR=Personal record
Reader Comments(0)