Lincoln County Fair Results
Last updated 9/10/2021 at 10:55am
Adult and Youth Booth & Displays
Vendor – Lincoln County Solid Waste Best of Show
Grange Booths – Bluestem Grange 1st Place
Other Booths Cat Nip Acres Commissioners Award
Other Booths – Lincoln County Fair Advisory Board-Lindsey Smith created Best of Show
Adult & Youth Posters
4-H Cloverbud Kylie Llewellyn, Almira - Nutrition in Lamb Feed Best of Show
Beef
4-H Junior: Addilynn McKay,, Sprague - Beef Fitting & Showing Reserved Champion 4-H
4-H Junior Ava McKay, Sprague - Beef Fitting & Showing Grand Champion 4-H
4-H Intermediate: Morgan Lewis, Odessa - Breeding Beef Grand Champion 4-H Heifer
4-H Intermediate: Kaylee Smith, Edwall - Breeding Beef Reserved Champion 4-H Heifer
4-H Intermediate: Kaylee Smith, Edwall - Beef Fitting & Showing Reserved Champion 4-H
4-H Intermediate: Amelia Ray, Reardan - Market Steer Grand Champion 4-H
4-H Intermediate: Baser Jack, Pomeroy - Feeder Steer Reserved Champion 4-H
4-H Intermediate: Arena Wells, Cheney - Feeder Steer Grand Champion 4-H
4-H Intermediate: Arena Wells, Cheney - Beef Fitting & Showing Grand Champion 4-H
4-H Intermediate: Ashley Zagelow, Odessa - Breeding Beef Grand Champion 4-H Dairy Heifer
4-H Intermediate: Ashley Zagelow, Odessa - Breeding Beef Reserved Champion 4-H Dairy Heifer
4-H Intermediate: Ashley Zagelow, Odessa - Beef Fitting & Showing Grand Champion 4-H Dairy
4-H Senior Deven Groh, Almira - Market Steer Reserved Champion 4-H
4-H Senior Deven Groh, Almira - Beef Fitting & Showing Grand Champion 4-H
4-H Senior Nicholas Kruger, Davenport - Beef Fitting & Showing Reserved Champion 4-H
FFA Fresh/Soph Lydia Wicks, Davenport - Beef Fitting & Showing Grand Champion FFA
FFA Fresh/Soph Lydia Wicks, Davenport - Market Steer Grand Champion FFA
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Valleyford - Feeder Steer Grand Champion FFA
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Valleyford - Beef Fitting & Showing Grand Champion FFA
Open Junior Wesley Winn, Reardan - Market Steer Grand Champion Open
Open Junior Austyn McKay, Sprague - Breeding Beef Reserved Champion Open Heifer
Open Junior Ava McKay, Sprague - Breeding Beef Reserved Champion Junior Heifer
Open Junior Case Brown, Spokane - Feeder Steer Grand Champion Open Heifer
Open Junior Case Brown, Spokane - Beef Fitting & Showing Reserved Champion Open
Open Junior Kashley Brown, Spokane - Beef Fitting & Showing Grand Champion Open
Open Junior Kashley Brown, Spokane - Feeder Steer Reserved Champion
Open Teen Kylen Moses, Davenport - Breeding Beef Grand Champion Bull
Open Teen Kylen Moses, Davenport - Beef Fitting & Showing Reserved Champion Open
Open Teen Keeli Holestine, Colbert - Beef Fitting & Showing Grand Champion Open
Open Teen Keeli Holestine, Colbert - Breeding Beef Grand Champion Open Heifer
Kashley Brown, Spokane - Beef Fitting & Showing Overall Champion Beef Fitting & Showing
Morgan Lewis, Odessa - Breeding Beef Overall Breeding Beef Champion
Amelia Ray, Reardan - Market Steer Overall Market Champion
Case Brown, Spokane - Feeder Steer Overall Feeder Steer Champion
Goats
4-H Junior Ladd Baser, Pomeroy - 4-H Market Goats Reserved Champion
4-H Junior Ladd Baser, Pomeroy - 4-H Goat Fitting & Showing Grand Champion
4-H Intermediate: Doug Olson, Lind - 4-H Goat Fitting & Showing Grand Champion
4-H Senior Emma Wilson, Colbert - 4-H Market Goats Grand Champion
4-H Senior Emma Wilson, Colbert - 4-H Market Goats Grand Champion Overall
4-H Senior Emma Wilson, Colbert - 4-H Goat Fitting & Showing Grand Champion
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Valleyford - FFA Goat Fitting & Showing Grand Champion
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Valleyford - FFA Goat Breed Classes Grand Champion
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Valleyford - FFA Goat Breed Classes Reserved Champion
FFA Fresh/Soph Payton Nachtigal, Davenport - FFA Goat Fitting & Showing Grand Champion
FFA Fresh/Soph Payton Nachtigal, Davenport - FFA Market Goats Grand Champion
FFA Fresh/Soph Payton Nachtigal, Davenport - Market Goats Reserved Champion Overall
FFA Fresh/Soph Camron Olson, Lind - FFA Market Goats Reserved Champion
Open Junior Laura Newman, Wilbur - FFA Goat Fitting & Showing Grand Champion
Open Teen Anna Hayashi, Odessa - Open Goat Fitting & Showing Grand Champion
Horses & Mules
4-H Junior Tayvin Wells, Davenport - Fitting & Showing-Shae, 25 year old mare Grand Champion
4-H Intermediate: Elly Bageant, Davenport - Scarlet, 8 year old molly mule Commissioner's Award
Open Junior Arena Wells, Cheney - Open Halter Classes-mare Grand Champion
Open Junior Emma Harvey Creston Open Halter Classes-mare Reserved Champion
Open Junior Ransom Gray, Reardan - Open Halter Classes-gelding Reserved Champion
Open Adult Jennifer Larson, Lamon - Open Halter Classes-mule Grand Champion
Open Adult Crystal Sellers, Davenport - Open Halter Classes- gelding Grand Champion
Open Adult Margo Mossburg, Airway Heights - Open Halter Classes-mini donkey Grand Champion
Open Adult Margo Mossburg, Airway Heights - Open Halter Classes-colt Grand Champion
Poultry
4-H Cloverbud Parker Clouse, Harrington - Poultry Fitting & Showing Grand Champion
4-H Cloverbud Parker Clouse, Harrington - Chicken Breed Class Reserved Champion
4-H Cloverbud Hank Walter, Odessa - Poultry Fitting & Showing Reserved Champion
4-H Junior Connor Clouse, Harrington - Poultry Fitting & Showing Grand Champion
4-H Junior Connor Clouse, Harrington - Chicken Breed Class Grand Champion
4-H Junior Connor Clouse, Harrington - Eggs Grand Champion
4-H Intermediate: Riley Chrisman, Davenport - Duck Breed Class Grand Champion
Open Junior Addison Benner, Medical Lake Poultry Fitting & Showing Reserved Champion
Open Junior Addison Benner, Medical Lake Chicken Breed Class Grand Champion
Open Junior Addison Benner, Medical Lake Overall Best of Poultry Breed Trophy
Open Junior Willa Winzer, Davenport - Chicken Breed Class Reserved Champion
Open Teen Anna Hayashi, Odessa - Poultry Fitting & Showing Grand Champion
Open Teen Anna Hayashi, Odessa - Geese Breed Class Reserved Champion
Open Teen Anna Hayashi, Odessa - Geese Breed Class Grand Champion
Open Teen Sarah Hayashi, Odessa - Poultry Fitting & Showing Reserved Champion
Open Teen Sarah Hayashi, Odessa - Eggs Reserved Champion
Open Adult Gretchen Neal, Medical Lake Chicken Breed Class Grand Champion
Open Adult Gretchen Neal, Medical Lake Pretty Darn Awesome Feathered Foul Award Trophy
Rabbits & Cavies
4-H Junior Addison Benner Medcial Lake Rabbit Breed Classes Grand Champion
4-H Junior Addison Benner, Medical Lake Rabbit Fitting & Showing Grand Champion
4-H Junior Camryn Holbert, Cheney - Rabbit Breed Classes Grand Champion
4-H Junior Camryn Holbert, Cheney - Rabbit Breed Classes Reserved Champion
4-H Junior Camryn Holbert, Cheney - Rabbit Fitting & Showing Grand Champion
4-H Junior Kesli Lassman, Reardan - Rabbit Breed Classes Grand Champion
4-H Junior Kesli Lassman, Reardan - Rabbit Breed Classes Best of Show
4-H Junior Tayvin Wells, Cheney - Rabbit Fitting & Showing Reserved Champion
4-H Intermediate: Savannah Holbert, Cheney - Rabbit Breed Classes-Mini Lop Grand Champion
4-H Intermediate: Savannah Holbert, Cheney - Rabbit Fitting & Showing Reserved Champion
4-H Intermediate: Arena Wells, Cheney - Rabbit Fitting & Showing Grand Champion
Open Junior Brooks Benner, Medical Lake Rabbit Fitting & Showing Judges Award
Open Junior Brooks Benner, Medical Lake Rabbit Fitting & Showing Commissioners Award
Open Junior Kellan Lassman, Reardan - Rabbit Fitting & Showing Reserved Champion
Open Teen Loveda Murkins, Reardan - Rabbit Fitting & Showing Grand Champion
Open Adult Jon Murkins, Reardan - Rabbit Breed Classes-Polish Grand Champion
Sheep
4-H Junior Zoey Jo Benham, Reardan - 4-H Sheep Fitting & Showing Grand Champion
4-H Intermediate: Kaitlynne Guhlke, Davenport - 4-H Sheep Market Grand Champion
4-H Intermediate: Kaitlynne Guhlke, Davenport - Sheep Market Reserved Champion Overall
4-H Intermediate: Myleigh Benham, Reardan - 4-H Sheep Market Reserved Champion
4-H Intermediate: Myleigh Benham, Reardan - 4-H Sheep Fitting & Showing Grand Champion
4-H Senior Conner Gohl Yakima 4-H Sheep Fitting & Showing Grand Champion
FFA Junior/Senior Addison Burrell, Medical Lake FFA Sheep Market Grand Champion
FFA Junior/Senior Addison Burrell, Medical Lake Sheep Market Grand Champion Overall
FFA Junior/Senior Addison Burrell, Medical Lake FFA Sheep Breed Grand Champion
FFA Junior/Senior Catilynn Edwards, Reardan - FFA Sheep Market Reserved Champion
FFA Junior/Senior Addison Burrell, Medical Lake FFA Sheep Fitting & Showing Grand Champion
Open Junior Dean Benham, Reardan - Open Sheep Fitting & Showing Grand Champion
Open Junior Tilly Edwards Blue Open Sheep Breed Reserved Champion
Swine
FFA Fresh/Soph Logan Flaa, Reardan - Swine-FFA Fitting & Showing Grand Champion
4-H Junior Audrey Ray, Reardan - Swine-Junior Fitting & Showing Reserved Champion
4-H Intermediate: Amelia Ray, Reardan - Swine- Intermediate: Fitting & Showing Grand Champion
4-H Intermediate: Amelia Ray, Reardan - Swine-Breeding Gilt Grand Champion
4-H Intermediate: Amelia Ray, Reardan - Swine-Light Weight Reserved Champion
Open Junior Kashley Brown, Spokane - Swine-Light Weight Grand Champion
Open Junior Owen Wagner, Reardan - Swine-Breeding Gilt Reserved Champion
Open Junior Owen Wagner, Reardan - Swine-PeeWee Fitting & Showing Grand Champion
Open Junior Owen Wagner, Reardan - Swine-PeeWee Fitting & Showing Reserved Champion
Open Junior Colton Wagner, Reardan - Swine-Junior Fitting & Showing Grand Champion
Open Junior Kashley Brown, Spokane - Swine-Intermediate: Fitting & Showing Reserved Champion
Jack Baser, Pomeroy - Swine Overall Grand Champion
Weston Wagner, Reardan - Swine Overall Reserved Champion
Amelia Ray, Reardan - Swine Overall Barn Fitting & Showing Champion
Round Robin- FFA & 4-H
4-H Junior Colton Wagner, Reardan - Buckle-4-H Junior Round Robin Champion
4-H Intermediate: Amelia Ray, Reardan - Buckle-4-H Intermediate: Round Robin Champion
4-H Senior Emma Wilson, Colbert - Buclke-4-H Senior Round Robin Champion
FFA Fresh/Soph Lydia Wicks, Davenport - Buckle-FFA Fresh/Soph Round Robin Champion
FFA Junior/Senior Reagan Sevigney, Medical Lake Buckle-FFA Junior/Senior Round Robin Champion
4-H Crafts, Fine Arts & Mechanical Science
4-H Intermediate: Savannah Holbert Horse Photo Best of Show
4-H Intermediate: Shelby Hargrave, Davenport - Crater Lake Creek Close Up Special Award
4-H Intermediate: Shelby Hargrave, Davenport - Redwood Forest Commissioner's Award
4-H Junior Jackson Chrisman, Davenport - An Apocalypse Group Fighting Monsters Special Award
4-H Demonstrations
4-H Junior Connor Clouse, Reardan - Team Demo Best of Show
4-H Junior Parker Clouse, Reardan - Chickens Demo Best of Show
4-H Family Living
4-H Junior Camryn Holbert, Cheney - Apple Pie Commissioners Award
4-H Record Books
4-H Junior Connor Clouse, Reardan - 1st Year Record Book Best of Show
4-H Intermediate: Alyssa Kruger, Davenport - Intermediate: Record Book Best of Show
4-H Senior Lydia Wicks, Reardan - Senior Record Book Best of Show
4-H Junior Connor Clouse, Reardan - 1st Year Record Book Best 4-H Story
4-H Intermediate: Olivia Wicks, Reardan - Intermediate: Record Book Best 4-H Story
4-H Senior Lydia Wicks, Reardan - Senior Record Book Best 4-H Story
Baking
Open Teen Loveda Murkins, Reardan - Cinnamon Roll Bread with Carmel and Walnuts Best of Show
Open Junior Lincoln Johnson, Davenport - Rolled Sugar Cookie Decorated Best of Show
Open Junior Parker Dayton, Airway Heights - Cornflake Cookies Special Award
Open Junior Stacey Oehlwein, Davenport - 100% Whole Wheat Yeast Bread Special Award
Canning
Open Adult Marneita Cools, Hunters Dilly Beans Best of Show
Open Adult Marlena Falk, Reardan - Fruit Leather Best of Show
Open Adult Heather Cools, Davenport - Green Beans Special Award
Open Junior Gracey Falk, Reardan - Jam Commissioners Award
Open Junior Gracey Falk, Reardan - Jam Special Award
Crafts & Fine Arts
Open Adult Marneita Cools, Hunters Turquoise Beaded Necklace Best of Show
Open Adult Faye Bodeau, Wilbur - 25 Days until Christmas Scrapbook Album Best of Show
Open Adult Dawn Nelson, Odessa - Hand Sewn Three Felt Bunnies Special Award
Open Adult Marneita Cools, Hunters Steampunk Double Strand Necklace Peoples Choice
Floral
Open Adult Irene Wilkie, Davenport - White Orchid Best of Show
Open Junior Stacy Oehlwein, Davenport - Animal Critters-Daisy May Duck Special Award
Open Adult Nancy Kemmerer, Fruitland Dalphenium Special Award
Open Adult Marneita Cools, Hunters Houseplant Special Award
Open Adult Irene Wilkie, Davenport - Three Orchids Commissioners Award
Fruits & Vegetables
Open Adult Michelle Hayashi, Odessa - Ramp Picante Best of Show
Open Adult Nancy Kemmerer, Fruitland Watermelon Best of Show
Open Junior Kacee Mann, Davenport - The Beast-Pumpkin Best of Show
Open Junior Kamryn Mann, Davenport - Dr. Pimple Popper-Pumpkin Best of Show
Open Junior Kamryn Mann, Davenport - Weinie Dog-Gourd Special Award
Open Junior Audrey Oehlwein, Davenport - Corn Best of Show
Grain, Grasses & Weeds
Open Adult Robert Mielke, Davenport - Grain Best of Show
Open Adult Robert Mielke, Davenport - Grain Special Award
Open Adult Robert Mielke, Davenport - Grain Special Award
Junior & Teen
Open Junior Sawyer Raugust, Davenport - Blossoms in the Galaxy Special Award
Open Junior Stacy Oehlwein, Davenport - Pink and Grey Pillow Best in Show
Open Teen Kylan Moses, Davenport - Western Pleasure Painted Bone Best in Show
Open Junior Audrey Ray, Reardan - Milk Can Table Runner Special Award
Open Junior Stacy Oehlwein, Davenport - Fabric Rope Bowl Commissioner's Award
Knitting & Crocheting
Open Junior Fiona Strozyk, Davenport - Toys-crochet Commissioners Award
Open Adult Lucille Miller, Harrington - Afghan-knit Best in Show-Knitting
Open Adult Barbara Curtis, Davenport - Baby Afghan-crochet Best in Show-Crochet
Open Adult Tera Cronrath, Harrington - Fields and Furrows Crochet Afghan Judges Award-Crochet
Open Adult Barbara Curtis, Davenport - Baby Afghan-knit Judges Award-Knitting
Photography
Open Adult Marlena Falk, Reardan - Petersons Pond Best in Show
Open Adult Marlena Falk, Reardan - Lucy Rodeo Commissioners Award
Open Junior Addison Benner, Medical Lake Jerry Kitten Special Award
Open Junior Addison Benner, Medical Lake Jerry Kitten Peoples Choice
Open Adult Marlena Falk, Reardan - Making A Living Special Award
Open Adult Marneita Cools, Hunters Beautiful Sunset Special Award
Quilts
Open Junior Sawyer Raugust, Davenport - Pretty in Pink Commissioners Award
Open Adult Mary Overmyer, Downs Savannah Afternoon Best of Show
Open Adult Marie Sierra, Spokane - For Home & Freedom 1st Place Washington State Quilter's Award
Open Adult Marlene Oddie, Grand Coulee A Poinsettia Winter 2nd Place Washington State Quilter's Award
Open Adult Beth North, Cheney - Basket Quilt 1st Place Inland Northwest Machine Quilters Award
Open Adult Marlene Oddie, Grand Coulee Sintra Central 2nd Place Inland Northwest Machine Quilters Award
Sewing
Open Adult Sheri Ropp, Davenport - Poppy Picture Best of Show
Open Adult Sheri Ropp, Davenport - Sunflower Picture Commissioners Award
Legos
Open Junior Hunter McCluskey, Davenport - Statue of Liberty Best of Show
Open Junior Cooper Dayton, Airway Heights - Pirate Ship Special Award
Open Junior William Wilkes, Davenport - Avengers Special Award
Open Teen Trent Murkins, Reardan - Auto Shop Best of Show
Open Junior Hunter McCluskey, Davenport - White House Special Award
Reader Comments(0)